A Szejm, a lengyel parlament felfüggesztette a mentelmi jogát, ezután pedig letartóztatták. Csakhogy neki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként is volt mentelmi joga. Emiatt kitört a vita még a lengyel baloldalon is arról, hogy csak akkor érvényes-e utóbbi mentelmi jog, amikor összeül a közgyűlés, vagy általánosságban – magyarázza a Nézőpont lengyel–olasz szakértője. A kérdésre az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének elnöke, Theodoros Roussopoulos tett pontot, jelezve, hogy a mentelmi jog általános, a közgyűlés tud szavazni annak felfüggesztéséről. A jobboldali elhajlással véletlenül sem vádolható Marcin Wiącek emberi jogi biztos pedig kimondta, hogy a letartóztatás körülményei – levetkőztették, kamerák előtt bilincsbe verve vitték el Romanowskit – sértették a méltósághoz való jogát.
Az ombudsman arra is felhívta a figyelmet, hogy nem lehetne Romanowskit másodszor is letartóztatni ugyanazon bizonyítékok alapján.
Lengyelországban a főügyész maga az igazságügyi miniszter, az ügyészséget de facto az országos ügyész vezeti. Rosonczy-Kovács rámutat: egy olyan „hajánál fogva előhúzott érvvel”, hogy a korábbi országos ügyészt, Dariusz Barski szabálytalan módon tért vissza a félbeszakított ügyészi pályájához, és emiatt nem lehet országos ügyész, Adam Bodnar kinevezett egy másik országos ügyészt, majd egy harmadikat. Ráadásul anélkül tette ezt meg, hogy kézhez kapta volna a köztársasági elnök állásfoglalását, amit előírnak a törvények.
Hiába a Legfelsőbb Bíróság határozata, mely szerint Barski visszatérésével kapcsolatban szabályos volt az eljárás, a Tusk-kormány ezt figyelmen kívül hagyta, csakúgy mint az Alkotmánybíróság határozatait, illegitimnek tartva azokat.
Fontos és alapvető eleme a most zajló folyamatoknak – mutat rá Rosonczy-Kovács Mihály –, hogy a rendelkezésre álló médiatúlsúllyal olyan terminusokat honosított meg a globalista oldal az elmúlt években – „neobírók”, „beöltözött bírók” –, amelyeknek nincs jogi relevanciája, mégis folyamatosan hivatkoznak rá, és ezzel nyugtatják a saját táborukban azok kedélyét, akik érzékelik, hogy törvénytelenek a lépések. A PiS politikusai rendre megjegyzik, hogy természetesen csak azokat az ítéleteket kifogásolja a kormányoldal, ha „neobíró” vesz részt az adott testületben, amelyek rá nézve kedvezőtlenek – hívja fel a figyelmet a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója, aki emlékeztet Donald Tusk 2023 novemberi szófordulatára:
a törvények, ahogy mi értelmezzük őket.
A Tusk-kormány által elkövetett jogállam-ellenes törvénytelenségekről szóló 2025 januári jelentés azt is felidézi, hogy Tusk 2024. szeptember 10-én úgy fogalmazott egy konferencián: „Ma ki kell állnunk a Harcoló Demokráciáért. Valószínű, hogy hibákat követünk el, vagy olyan dolgokat teszünk, amelyek összeegyeztethetetlenek vagy nem teljesen felelnek meg a törvény előírásainak egyes jogi szakértők szerint, de folytatnunk kell a munkát, és minden nap tennünk kell valamit!”